Jak działa Modafinil, aby regulować sen?

Osoba, która ciągle zasypia w ciągu dnia sięga po modafinil z tego samego powodu, dla którego osoba, która nie może spać w nocy sięga po środki nasenne. Biorąc pod uwagę, że wykonuje on swoją pracę polegającą na utrzymaniu szerokiego snu i poprawie funkcji poznawczych, nie jest zaskoczeniem, że niektórzy uważają go za “nootropowy” lub inteligentny lek – jeden z najbardziej powszechnych.

Jednak, pomimo lat badań nad tym lekiem, eksperci nadal nie mogą umieścić palca na jak to naprawdę działa. Zamiast tego mają mnóstwo dowodów wskazujących na to, że skutecznie radzi sobie z zaburzeniami snu. Niektóre trwające badania sugerują nawet, że modafinil jest realnym leczeniem kilku chorób psychicznych, takich jak schizofrenia i zaburzenia związane z używaniem substancji.

Jest wiele do rozważenia o modafinilu przed rozważeniem zakupu online. Ten artykuł wyjaśni orzechy i śruby modafinilu i pomysły na to, jak reguluje sen.

Kontekst

Początki leku sięgają Francji w 1974 roku, kiedy to chemicy z firmy farmaceutycznej odkryli nową cząsteczkę o nazwie adrafinil. Wstępne testy na myszach wykazały, że adrafinil spowodował znaczny wzrost aktywności motorycznej bez skutków typowych dla przyjmowania środków stymulujących, takich jak wzrost ciśnienia krwi.

Modafinil został odkryty dopiero dwa lata później, kiedy inna firma farmaceutyczna poszukiwała substancji, która mogłaby poprawić funkcje poznawcze u osób starszych. Na początku lat 80. oba leki weszły na rynek, przy czym modafinil był przepisywany do leczenia hipersomnii.

Różnica między tymi dwoma lekami wynika z ich siły działania – modafinil jest silniejszy niż adrafinil. Dawka 100 mg modafinilu może wywołać taki sam efekt jak dawka 300 mg adrafinilu. Modafinil również bierze efekt szybciej, kicking w ciągu 90 minut od podjęcia leku, w przeciwieństwie do 150 minut dla adrafinilu.

Jednak potencja modafinilu jest wystarczająca dla rządu federalnego, aby sklasyfikować go jako lek z listy IV. Chociaż mniej prawdopodobne, aby być nadużywane niż leki Schedule III i powyżej, modafinil wymaga recepty lekarza. Jest też dość drogi, 20 tabletek kosztuje średnio 300 USD.

Na naszej stronie internetowej można zamówić Modafinil Polska.

Funkcja

Sposób, w jaki Modafinil utrzymuje ludzi w stanie szerokiego przebudzenia, pozostawał w dużej mierze tajemnicą aż do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to opublikowano pierwsze badania. Badania te wykazały, że lek ma trzy znane efekty:

Hamuje wychwyt zwrotny dopaminy

Eksperci klasyfikują modafinil jako inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy (DRI), aczkolwiek słaby przy tym. Jako DRI, modafinil zapobiega komórce, która otrzymała dopaminę od uwalniania jej z powrotem do tej, która ją wysłała. To skutecznie zapobiega ponownemu wychwytowi, powodując, że druga komórka produkuje więcej dopaminy, aby to zrekompensować. W rezultacie zwiększa się poziom dopaminy w przestrzeni między komórkami, zwanej szczeliną synaptyczną.

Kilka badań podkreśliło rolę dopaminy w czuwaniu. Na przykład powstrzymuje szyszynkę przed uwalnianiem noradrenaliny, niezbędnej do produkcji melatoniny, która reguluje twój cykl snu. Na dodatek osoby z takimi chorobami jak narkolepsja mają tendencję do senności, ponieważ ograniczają one produkcję dopaminy.

W badaniu z 2014 roku opublikowanym w International Journal of Neuropsychopharmacology stwierdzono, że wskaźnik DRI dla modafinilu wynosi od 51,4% dla dawki 200 mg do 56,9% dla dawki 300 mg. Te liczby są porównywalne z metylofenidatem, stymulantem szeroko stosowanym do zarządzania zaburzeniami uwagi (ADD) i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Łagodzi napady padaczkowe

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie w 2011 roku sprawdzili wpływ modafinilu na 205 pacjentów z padaczką, którzy przez dziesięć lat przyjmowali leki. Chociaż u kilku osób po zażyciu leku wystąpiło zaostrzenie objawów padaczki, badanie nie wykazało związku między lekiem a wystąpieniem napadów u większości pacjentów.

Badania wykazały, że nadmierna senność dzienna (EDS) jest częstym objawem napadów padaczkowych. Choroba ma tendencję do zakłócania snu danej osoby w nocy, co skutkuje niezwykłą sennością w ciągu dnia. EDS jest również skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwpadaczkowych.

Właściwości przeciwdrgawkowe właściwe dla modafinilu umożliwiają mu ograniczenie aktywności mózgu w razie potrzeby, zmniejszając częstotliwość epizodów drgawkowych. Eksperci uważają, że niskie prawdopodobieństwo nadużywania modafinilu daje mu przewagę nad większością znanych leków.

Wzmacnia funkcje poznawcze

Kiedy przemysł wprowadził na rynek modafinil jako inteligentny lek, który może zwiększyć funkcje poznawcze, zrozumiałe jest, że przyciągnęło to sporą część sceptycyzmu. Jak wspomniano wcześniej, badacze nie zdołali jeszcze w pełni ustalić, jak działa ten lek, nawet przy rosnącej liczbie dostępnych dowodów naukowych.

Niemniej jednak, takie rosnące dowody wskazują właśnie na to. Systematyczny przegląd dwóch tuzinów prac z lat 1990-2014 wykazał, że modafinil poprawił umiejętności planowania i podejmowania decyzji, bardziej w przypadku wykonywania bardziej skomplikowanych zadań przez dłuższy czas. Warto również zauważyć, że badacze widzieli te efekty na zdrowych ludziach, a nie ich odpowiednikach pozbawionych snu.

To nadal nikt nie zgadnie, jak modafinil działa na poprawę myślenia. Ale autorzy przeglądu powiedzieli, że silną teorią jest to, że zarządza stężeniem katecholamin w mózgu. Dopamina jest jedną z takich katecholamin.

Skutki uboczne

Naukowcy odkryli, że modafinil nie wywołuje tak wielu skutków ubocznych, jeśli w ogóle, jak inne leki. Z tego powodu lek znajduje zastosowanie poza lekami na receptę. W 2003 r. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zatwierdziły jego stosowanie wśród załóg samolotów wykonujących wielogodzinne loty, zastępując nim potencjalnie bardziej nadużywaną dekstroamfetaminę.

Warto jednak zwrócić uwagę na skutki uboczne modafinilu. Według Dongsoo Kima, profesora z Akademii Sił Powietrznych Korei, efekt czuwania wywołany przez modafinil może zwiększyć ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe. Może to oznaczać, że osoby z chorobami serca mogą nie być w stanie przyjmować tego leku z jakiegokolwiek powodu.

Kim również iteruje, że żaden inteligentny lek nie może zastąpić odpowiedniego snu, bez względu na to, jak skuteczny lub mniej prawdopodobne jest jego nadużywanie. Modafinil może pomóc z sennością w ciągu dnia, ale nie z innymi korzyściami, które zapewnia właściwy odpoczynek, głównie zwiększeniem układu odpornościowego. Sięganie po modafinil z powodów innych niż narkolepsja lub inne kwalifikujące się warunki może sugerować, że dana osoba jest pod wpływem wysokiego lub silnego stresu, do którego leczenia modafinil nie jest przeznaczony.

Wniosek

Pomimo potrzeby dalszych badań, modafinil mniej lub bardziej udowodnił, że jest skutecznym lekiem do regulacji snu. Poprzez zmianę sposobu, w jaki układ nerwowy wykorzystuje substancje chemiczne w mózgu, takie jak dopamina, umożliwia osobie pozostanie w stanie czuwania w ciągu dnia i uzyskanie dobrego odpoczynku w nocy. Poprawa ich umiejętności poznawczych przychodzi jako mile widziany bonus.

Jednak jego wysoki koszt i status jako Schedule IV narkotyków ograniczyć jego wykorzystanie do każdego z receptą lekarza. To nieprawdopodobne, że modafinil będzie widział over-the-counter użytkowania w najbliższych latach, choć stale piętrzące się badania podkreślające jego pozytywne skutki mogą to zmienić. Jako takie, odpowiedni sen pozostaje lepszą opcją niż jakikolwiek cudowny lek.