Czy modafinil jest bezpieczny w dłuższej perspektywie?

Modafinil wyłonił się jako książę koronny inteligentnych leków, ta uwodzicielska grupa farmaceutycznych przyjaciół, którzy obiecują zwiększoną pamięć, motywację i nieubłaganą zdolność do skupienia się, wszystko przez wiele godzin na raz.

Z powodu braku długoterminowych danych, media, zwłaszcza studenckie, były zwykle spokojne o potencjalne skutki uboczne. The Oxford Tab, na przykład, po prostu wzrusza ramionami: Kogo to obchodzi?

Powieściopisarka MJ Hyland, która cierpi na stwardnienie rozsiane, napisała ostatnio w “Guardianie” pean na cześć leku – co zrozumiałe, dla niej wszelkie potencjalne skutki uboczne są warte ryzyka, biorąc pod uwagę korzyści, jakich doświadczyła.

Ale czy zestresowani studenci, skuszeni szybką poprawką, powinni się martwić o to, co modafinil może zrobić ich mózgom w dłuższej perspektywie?

Profesor Barbara Sahakian, na Uniwersytecie w Cambridge, bada modafinil jako możliwą terapię kliniczną problemów poznawczych pacjentów z psychozą. Fascynują ją zdrowi ludzie przyjmujący te leki i jest współautorką wydanej niedawno książki na ten temat.

Niektórzy ludzie po prostu chcą mieć przewagę nad konkurencją – chcą lepiej radzić sobie na egzaminach, aby móc dostać się na lepszą uczelnię lub uzyskać lepszy stopień naukowy. Jest też inna grupa ludzi, którzy chcą funkcjonować jak najlepiej przez cały czas. Ale ludzie mówili mi również, że używali tych leków, aby pomóc im wykonać zadania, które nie były dla nich zbyt interesujące, lub rzeczy, które odkładali na później.

Modafinil w Polsce można zamówić na naszej stronie internetowej.

Jak działa lek?

Uważamy, że modafinil jest lekiem o wielu działaniach. Dzieje się tak dlatego, że działa na kilka systemów neuroprzekaźników w mózgu. Podejrzewam, że ponieważ ma te wielokrotne działania, dostajesz szereg rzeczy poprawiających się, ale nie wszystkie z tego samego powodu.

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, które przekazują sygnały między komórkami w mózgu, a dr Peter Morgan z Uniwersytetu Yale uważa, że modafinil wpływa w szczególności na trzy.

Modafinil zdecydowanie wpływa na układ dopaminowy, a dopamina sprawi, że będziesz bardziej czujny, a także bardziej zainteresowany rzeczami. Wpływa na noradrenalinę, która znów może sprawić, że będziesz bardziej czujny i lepiej się skupisz, a także wpływa na histaminę, która może sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć.

Jednak to właśnie pobudzenie pamięci roboczej przez modafinil interesuje wiele osób, w szczególności studentów zaangażowanych w zakuwanie na ostatnią chwilę. Uważa się, że zwiększa on pamięć krótkotrwałą aż o 10%, poprzez wpływ na neuroprzekaźnik zwany glutaminianem.

Dźwięki Sahakian nakłaniają do ostrożności. Wiele osób, zwłaszcza studentów, dostaje go z internetu, więc nie wiedzą, co kupują – to może być cokolwiek. To nie pochodzi z renomowanego źródła, nie wiedzą, że nie zostało skażone i nie wiedzą, czy to bezpieczne dla nich.

Efekty mogą się znacznie różnić w zależności od przyjętej dawki. Jedno z ostatnich badań, przeprowadzone przez dr Norę Volkow i współpracowników na podstawie skanów PET, sugeruje, że dawki 400 mg mają wpływ na obszary mózgu, które są zaangażowane w nadużywanie substancji i uzależnienie.

Badania Sahakiana sugerują również, że częste stosowanie przez dłuższy okres czasu może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na architekturę snu.

Niektórzy specjaliści mają tendencję do używania go w szczególnych okazjach – kiedy są jetlagged lub kiedy mieli szczególnie zły sen. Nie używają go codziennie i nie stosują go w wielu dawkach. Natomiast, jeśli rozmawiasz ze studentami, często biorą dawkę, a następnie, gdy czują, że się zużywa, wzięli kolejną dawkę.

I oczywiście to wpływa na ich wzór snu, bo kiedy powinni iść spać, wciąż mają narkotyk w swoim systemie, wciąż wywierając swoje efekty promujące budzenie. Jest to oczywiście kontrproduktywne, ponieważ konsolidujemy nasze wspomnienia podczas snu.

Rozmawiałem ze studentami, którzy stosowali modafinil w okresach egzaminów. Ujawnili, że po kilku tygodniach mieli wrażenie, że są stale uwięzieni w strefie zmierzchu, ani śpiący, ani obudzeni.

Morgan bada terapie dla uzależnionych od kokainy z poważnymi zaburzeniami snu i ma możliwe wyjaśnienie. Jeśli ktoś przyjmuje modafinil długoterminowo, może rozwinąć niektóre z tych samych deficytów w zakresie snu wolnofalowego, co osoby zażywające kokainę.

Sen wolnofalowy to głęboki sen, który zazwyczaj osiągamy wcześnie w nocy. Jednak przyjmując stymulant, który zmusza organizm do bycia obudzonym bardziej niż tego chce, zaburzasz jego zdolność do regulowania ilości i rodzaju snu, przez co nigdy nie czuje się on odpowiednio odświeżony.

Uważa on, że długotrwałe stosowanie może uszkodzić pamięć. Spójrz na nikotynę. Nikotyna jest niesamowitym wzmacniaczem poznawczym, wyłącznie z perspektywy laboratorium! Ale dla ludzi, którzy używają nikotyny przewlekle, wiemy, że ich podstawowe funkcje poznawcze spadają, a nikotyna być może przywraca je do normy. Więc teraz nikotyna nie jest już wzmacniaczem poznawczym, jest normalizatorem poznawczym. Ze względu na przewlekłe używanie, mózg się przystosował i bez niej działasz na niższym poziomie. Nie ma powodu, by sądzić, że z modafinilem będzie inaczej.

Ale niezależnie od ryzyka, prawdopodobieństwo jest takie, że popyt na inteligentne leki będzie nadal rósł.

Psychiatrzy na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w USA zwrócili się do mnie, aby skomentować, że często są pod presją, aby dać diagnozę ADHD dziecku, nawet jeśli psychiatra czuje, że objawy nie są wystarczająco ciężkie, aby to zrobić,

mówi mi profesor Sahakian.

Psychiatrzy wierzą, że rodzice robią to dla poprawiającego funkcje poznawcze dziecka działania Ritalinu. W moich wykładach staram się zaznaczyć, że nasze mózgi są wciąż w fazie rozwoju aż do późnego dojrzewania do młodej dorosłości, więc jeśli jesteś zdrowym, normalnym dzieckiem, jakie są skutki manipulowania neuroprzekaźnikami, gdy twój mózg wciąż się rozwija?

Po prostu nie wiemy, jak przewlekłe leczenie farmakologiczne wpłynie na ‘zdrowe’ funkcjonowanie mózgu w przyszłych latach.